Dom Matice slovenskej, Rázusova 33, 984 01 Lučenec, tel.: 047/432 04 80, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Slovenské ľudové kroje patria k tým najkrajším, čo ľudské ruky vytvorili. Každý kraj, región, či dedina priam hýri krásou a mnohorakosťou odevu, na ktorý boli jeho nositelia vždy právom hrdí. Netradičný pohľad na regionálnu pestrosť slovenského ľudového kroja vám ponúkame na výstave s názvom Krojované miniatúry. Ľudové umenie krojovaných bábik, vyparádené postavičky, vypracované a precízne vyšperkované, ktoré zhotovili manželia Bellovičovci z Lukáčoviec pri Nitre si môžete v najbližších dňoch pozrieť v priestoroch Domu Matice slovenskej v Lučenci.
Rastislav Bellovič sa už od detstva venoval výtvarnej činnosti a pred pár rokmi sa spoločne s manželkou Annou, ktorá sa krojovaným bábikám venovala už dávnejšie, rozhodli , že sa tejto záľube budú venovať spoločne. Motívom tohto rozhodnutia bola návšteva v skanzene v Zuberci, kde sa im dostalo informácie, že takýchto ľudovoumeleckých výrobkov je málo. A tak začali podoby a formy jednotlivých krojov hľadali v literatúre a na internete. Prvotnou otázkou bolo aj, aký typ bábiky bude najvhodnejší. Vybrali si barbie. Rozhodol fakt, že tieto bábiky majú aj mužskú podobu, najviac sa proporciami podobajú postave dospelého človeka a sú pre nich aj cenovo dostupné. Pri hľadaní inšpirácie pre prvé modely však narazili na nepredstaviteľnú mnohotvárnosť slovenského ľudového odevu a zvoliť len tri, či štyri kroje na reprezentáciu slovenského folklóru pripadalo im ako neskutočne okliešťujúce pre to bohatstvo, aké slovenský ľudový kroj predstavuje. A tak zmenili cieľ tvorby a začali postupne tvoriť kroje z rozličných oblastí a rozličného typu a tak vznikla táto kolekcia miniatúr krojov.
Návrhy vypracováva pán Rastislav, manželka mu pomáha so šitím. Väčšinu vyrobili v Írsku, kde sa pracovne zdržiavajú, na Slovensko sa vracajú sporadicky na návštevy. Doma nakupujú najmä stuhy a flitre, v Írsku látky a čipky aj samotné bábiky. Snažia sa vždy použiť materiály, aby sa kvalitou a vzormi čo najviac podobali, tým pôvodným. A tak „bárbiny“ majú povyšívané rukávce, zástery, majú zimné kožúšky, čepce, mašle i gorálky, ktoré sa nosia na veľkých krojoch. Lebo žiadna fabrika nevyrába tieto ozdoby v malých rozmeroch, aké by sa hodili pre bábiky. Musia sa našiť veľké, čo ale vôbec neprekáža.
„Najprv sme krojované bábiky zamýšľali šiť a ponúkať pre trh. No dnes ich nechceme predávať, aj keď sme zopár bábik darovali. Teraz skôr rozmýšľame, ako našu krojovanú kolekciu dopĺňať o stále nové a nové bábiky. Myslím si, že inšpirácia nám chýbať nebude – Slovensko je v tomto prípade snáď nevyčerpateľné,“ hodnotí pán Bellovič.
Pán Bellovič vyštudoval elektrotechnickú priemyslovku, zaujíma sa o históriu a krojované bábiky ho chytili ako relax. Ako sám hovorí: „Človek si pri takejto robote viac odpočinie, ako na dovolenke.“ Pri pohľade na tie drobné postavičky, nevdojak vám napadne myšlienka, ako si chlap pomáha hrubými prstami pri takej piplavej robote? Veď vystrojiť takú bábiku krojom je náročná práca, ktorú vedia robiť najmä šikovné a zručné ženy.
Návštevníka až udiví dokonalosť vypracovania a krása ozdôb dievčenských i ženských krojoch, na letných či zimných formách. Výnimočne bohato zdobené sú svadobné kroje, ktorých súčasťou ako inak je i parta na hlave nevesty.
Cieľom tohto podujatia je priblížiť krásu slovenského kroja širokej verejnosti. „Chcem poukázať na tú neuveriteľnú pestrosť typov a variantov, ktorú slovenský odev mal a tiež na to, že je to náš fenomén, ku ktorému si treba vytvárať vzťah,“ zdôraznil pán Bellovič.
Na výstave v Dome Matice slovenskej môžete obdivovať kroje takmer z celého Slovenska, kroje letné i zimné, denné i sviatočné, aj svadobné. Pravda, niektoré regióny ešte nie sú celkom zastúpené, ale že na ich doplnení usilovne pracujú potvrdzujú slová pána Belloviča: „ Dúfam, že sa nám s manželkou podarí pridať ešte viacero krojov, ktoré si to pre svoju krásu tiež zaslúžia i keď si uvedomujem, že zvládnuť všetku tú slovenskú krásu je nad sily jednotlivca“.
Výstava potrvá do konca februára 2017.
Sprievodným podujatím výstavy bude 21.februára 2017 Deň otvorených dverí v Dome Matice slovenskej, kde v prepojení práve na odevy našich starých materí, pripomenieme si Medzinárodný deň materinského jazyka. Návštevníci výstavy v tento deň budú mať možnosť zapojiť sa do ankety, prípadne zúčastniť sa zábavného vedomostného kvízu Dobre vedieť a za odmenu dostanú malý darček.
Veríme, že krása našich krojov bude dostatočným lákadlom pre všetkých návštevníkov, a že si počas februára nájdu cestu k nám nielen nadšenci folklóru, či široká verejnosť, ale i žiaci či študenti so svojimi pedagógmi. Nech táto téma je podnetom pre ďalšiu tvorbu, propagáciou dedičstva našich otcov, nadšením z tvorivosti našich predkov a inšpiráciou pre rozvíjanie estetického cítenia našej mladej generácie.